Balzam na nepokojnú hlavu - pletenie passionflower
Mučenka je bylinka, ktorú by sme mohli nazvať bylinným nervatínom alebo sedatívom.
Existuje množstvo rastlín, ktoré sa tradične používajú na riešenie úzkosti, nespavosti alebo pocitov vnútorného napätia. Ich účinky potvrdzujú aj moderné štúdie. Valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný alebo medovka lekárska sú bylinky, ktorých názov ste už určite počuli. Medzi tieto bylinky patrí aj mučenka, ktorá nie je taká známa, ale dalo by sa povedať, že má najšpecifickejší upokojujúci účinok.
Je vhodná pre ľudí, ktorí v noci nedokážu prestať myslieť, ležia v posteli a premýšľajú o tom, čo sa stalo dnes, včera, čo sa stane zajtra, čo sa urobilo za posledný mesiac a ako sa bude vyvíjať nasledujúci mesiac).
Hovorí sa, že obrázok je hodný tisícov slov. Takže ak máte pocit niečoho podobného, skúste mučeníctvo.
Hlavu vhodnú na nasadenie mučiaceho prístroja vždy prirovnávam k preplnenému trhovisku, kde sa zo všetkých strán ozývajú hlasy a vy nemôžete uniknúť. Mučiace zariadenie môže byť takýmto "únikovým plánom".
Zo západnej farmakológie
Účinky mučenky boli potvrdené v klinických štúdiách.
V pilotnej dvojito zaslepenej štúdii sa porovnával účinok Passiflora incarnata (mučenka) a oxazepamu pri liečbe generalizovanej úzkostnej poruchy. Po 4 dňoch liečby bol účinok oboch liekov porovnateľný, pričom pri použití mučenky sa vyskytlo menej nežiaducich účinkov. Keďže štúdia sa uskutočnila len na 36 pacientoch, sú potrebné ďalšie podrobnejšie štúdie. V ďalšej štúdii na 65 pacientoch zlepšil extrakt z mučenky príznaky pri odvykaní od opiátov a účinok bol porovnávaný s klonidínom. V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii čaj z mučenky významne zlepšil kvalitu spánku 2)
Mučenka môže zvýšiť účinok predpísaných sedatív, antispazmodík a anxiolytík. Užívajte ho spolu len po konzultácii s lekárom.
1) Winston D, Maimes S, Adaptogény, TRITON 2011
2) Článok z časopisu - Praktické lekárenstvo (Passiflora incarnata - obsahové látky a liečivé účinky) Zdeňka Navrátilová, 2015; 11(5)