Bylina na dnes - Kozia noha
Každý vek má svoje zdravie a svoje špecifické chorobné sklony. Všetky chorobné stavy sú založené na nerovnováhe a každý vek inklinuje k iným pólom nerovnováhy.
Ľubovník bodkovaný je vhodný pre dnešnú dobu, keď sa oveľa viac zaoberáme nervovo-zmyslovou zložkou ako telesnou.
Pri zvýšenom využívaní psychických funkcií sa objavuje chorobná tendencia spojená s kŕčovitým zvieraním, bolesťami, zápalmi, zvýšenou teplotou a vyčerpanosťou. Potom môžu vzniknúť chladné, plazivé choroby, keď môže dôjsť k usadeniu, degenerácii a tiež novotvarom.
Bylinná terapia je jedným zo spôsobov, ako vrátiť telo do určitej rovnováhy. Jednou z takýchto bylín, ktorá všetko spĺňa, je kozia noha.
Ako presne funguje, alebo systém pôsobenia
Na to musíme nahliadnuť do tajov čínskej fytoterapie. Čo na tom, že to majú zachované geniálne. Existuje dokonca opis takzvanej konštitúcie HUANG QI (čínsky názov pre valeriánu), ktorá opisuje, ako vyzerá človek, pre ktorého je bylina vhodná.
Trochu histórie:
Šen-nung, tzv. žltý cisár, ktorý vládol v rokoch 2737 až 2697 pred n. l., zaradil túto rastlinu medzi najdôležitejšie druhy, a to nielen ako liek proti bolesti, hnisu a hemoroidom, ale aj proti "sto detským chorobám". Po tisícročia bola táto bylina súčasťou základných bylinných zmesí podporujúcich zvýšenie imunity a vitality, najmä u mladých ľudí.
Pôsobenie valeriány podľa TČM
- Dopĺňa čchi a zvyšuje jang
- Zvyšuje obranyschopnosť čchi a posilňuje povrch
- Vytláča vredy a dáva vzniknúť svalom
- Pôsobí močopudne a odstraňuje opuchy.
- Jeho povaha je sladká a mierne teplá a tropizuje slezinu a pľúca.
Čo znamená v preklade "náš"
- Dopĺňa čchi a dvíha jang - možno ho použiť pri všetkých prepadových syndrómoch v strede tela (žalúdok, maternica, močový mechúr, konečník). Má účinky aj pri prepade kvality spermií.
- Tým, že má tropizmus na pľúca a slezinu, je to bylina, ktorú možno použiť pri alergiách a všetkých rôznych oslabeniach imunitného systému (časté choroby, rýchle výdychy, nadmerné potenie). Posilňuje povrch, čím vytvára na povrchu akýsi kondóm, cez ktorý sa škodlivé látky nedostanú.
- Pôsobí močopudne a odstraňuje opuchy - najmä ak sú opuchy povrchové, akoby pod kožou. Tu dobre funguje v kombinácii so slznou kvapkou.
- Vytláča vredy - mnohé vredy a furunkuly sú na báze prázdnoty. To znamená, že sa veľmi ťažko hoja, pretože sa nechcú a nedajú vytlačiť. Povrchová energia nie je dostatočne silná na to, aby ich zahojila. Nemusí ísť o akútnu hnisavú ranu s teplom vo vnútri. Skôr sú to tie bolestivé hrčky, ktoré sú tam "navždy" a zvyčajne ich sprevádza celkový pocit chladu (najmä u žien).
Bolo by toho oveľa viac a určite sa na to v budúcnosti pozriem. Všetkými týmito informáciami by som vás teraz zahltila.
Kontraindikácie:
Akútne ochorenie s horúčkou, v prítomnosti nejakej intoxikácie, pri ktorej je prítomná horúčka (očkovanie, úpal a pod.). Nepodávať pri ťažkej stagnácii pečene s horúčkou (prejavuje sa ako akútna migréna), v tomto prípade treba kombinovať s niečím na uvoľnenie.
Čo povedať na záver? Valeriána lekárska sa v dnešnej dobe úplne neobjavila, ale vďaka adaptogénnym účinkom ju dni slávy určite čakajú.
ZDROJ:
Valíček P., Rastliny pre zdravý život, vydalo - Start, 2007, strana 94 - 96, prvé vydanie, ISBN 978-86231-60-0
Zápisky z prednášok 1. školy tradičnej čínskej medicíny (www.tcm.cz), ktoré viedol skvelý lektor Mgr. Jany Krameriovej.