Fytoterapia
Fytoterapia je súhrnný pojem pre liečbu, zmierňovanie a prevenciu chorôb prostredníctvom používania rastlín, ich častí a prípravkov z nich vyrobených podľa vedeckých poznatkov. Lieky používané vo fytoterapii sa nazývajú fytofarmaká.
Lieky obsahujúce čisté chemické látky izolované z rastlín, ako je atropín alebo mentol, sa nepovažujú za fytofarmaká.
Fytofarmaká sa používajú v súlade s vedeckými poznatkami, ak má pacient hnačku, dostane liek - rastlinný prípravok, ktorý stavia. Toto sú bežné postupy oficiálnej medicíny.
Bylinky sú medzi ľuďmi obľúbenejšie, pretože ich znášanlivosť je lepšia ako znášanlivosť syntetických liekov. Bylinky - fytofarmaká sa štandardne nepoužívajú na liečbu ťažkých ochorení, ale skôr na obnovenie pocitu pohody a s veľkou obľubou sa používajú na riešenie chronických ochorení.
Tradičné bylinkárstvo
Existuje rozdiel medzi tradičným bylinkárstvom a západným fytologickým prístupom.
Bylinkár môže použiť bylinu, ktorá stavia na zastavenie hnačky. Bude však pátrať aj po príčine a zvolí pre ňu správny postup.
Tradiční odborníci na bylinnú medicínu uprednostňujú užívanie celej rastliny. Západní farmakológovia zvyčajne vezmú rastlinu, nájdu v nej predpokladanú účinnú látku, extrahujú ju a potom skúmajú túto izolovanú zlúčeninu. Časti byliny, ktoré sa nezdajú byť účinné, môžu prispievať k celkovému účinku zlepšením vstrebávania v tele, znížením toxicity alebo zabránením vedľajším účinkom.