Šalvia červenokvetá
Jej čínsky názov je DAN SHEN, čo znamená vermikulovú červenosť koreňa, ktorá je podobná ženšenu.
Šalvia červenokoreňová
Bylina, ktorej koreň sa vo východnej medicíne používa už tisíce rokov a má miesto v tradičných herbároch medzi tzv. bylinami oživujúcimi krv a odstraňujúcimi zrazeniny.
Povolené zdravotné tvrdenia podľa platnej legislatívy s týmto tvrdením v podstate súhlasia.
- Antioxidant.
- Normálne fungovanie cievneho systému.
Čo znamená pojem - oživuje krv?
Východná medicína sa na zdravie a jeho udržiavanie pozerá trochu inak. Vznikla na základe filozofie a predstáv o tom, ako by mohlo fungovať telo a jeho systém.
Termín KRV - XUE predstavuje tekutinu tak, ako ju vnímame my. Avšak aj ako určitú látku, ktorá prenáša energiu do celého tela. Jej obeh preto musí byť neustále udržiavaný na optimálnej úrovni.
Kde prúdi, tam je život.
Keď dôjde k nejakej poruche v tomto systéme, môže sa to prejaviť ako bodavé bolesti fixované na postihnutom mieste, necitlivosť a drevnatosť kože a svalov, modré škvrny na koži, bolestivá menštruácia s krvnými zrazeninami atď.
Nepokoj v oblasti krvného obehu sa môže prejaviť aj v psychickom stave, zvyčajne vo forme nešpecifikovanej vnútornej úzkosti a tlaku.
DAN SHEN - Červený koreň šalvie
Takto vyzerá čerstvý koreň. Rastlina sa zvyčajne sadí na jar a korene sa zbierajú v tom istom roku. Rastie na horských svahoch a trávnatých okrajoch lesov v nadmorskej výške 120 - 1300 m n. m.
Sušená droga pozostáva z podlhovastého, tuhého a ľahko krehkého koreňa červenohnedej farby.
Táto čerstvá bylina sa zvyčajne nekonzumuje. Je určená na ďalšiu prípravu, ako je sušenie, máčanie v alkohole, miešanie s ryžovým octom alebo praženie.
Jeden z tradičných receptov znie:
Zhuxue danshen (danshen s prasacou krvou). Droga sa zmieša s krvou z bravčového srdca a žltým alkoholom (100:2:1) a po namočení sa vysuší. Úprava dáva droge účinok vyživovania krvi.*
Našťastie dnes sa už nemusíme spoliehať na takéto recepty a môžeme si dopriať účinky bylín vo forme čistého extraktu.
Vzhľadom na platnú legislatívu sa tu nemôžeme rozplývať nad ich skvelými účinkami. Musíme sa držať daného antioxidačného a normálneho fungovania cievneho systému. To je síce niečo málo z toho, čo v sebe bylinky nesú, ale vôbec nič to nehovorí o tom, kedy ich používať a kedy nie.
Takže na záver snáď len citát z klasiky a ak chcete vedieť o bylinke viac, napíšte mi na jana@sibyl.cz.
Danshen má horkú chuť a je mierne chladivý. Spravuje čchi srdca a brucha (žalúdok-slezina), žblnkotanie v črevách bublajúce ako tečúca voda, chlad s horkosťou a hromadením, rozpúšťa zhluky a odstraňuje nahromadenia, zastavuje (pocit) nepokoja a plnosti, podporuje čchi. Dokáže spevniť nohy ochabnuté od blokád a znížiť začervenanie a opuch očí. Vyživuje riasy a odstraňuje škodlivé - rodí novú krv a odstraňuje zlú krv. Jeden (jej ďalší) názov je xiancao . Rastie v horských údoliach. **
*Ando, V., Farmakológia klasickej čínskej medicíny, Vydavateľstvo SVÍTÁNÍ 2007, ISBN 9788086198477, s. 668.
** Ando, V., Farmakológia klasickej čínskej medicíny, vydavateľstvo SVÍTÁNÍ 2007, ISBN 9788086198477, s. 671