Glycinát horečnatý
Mozog - koncentrácia, svaly - kŕče - upokojenie
14,70 EUR
Detail
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Štítna žľaza sa nachádza tesne pod skusom a svojím tvarom pripomína motýľa. Jej úlohou je produkovať hormóny štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus. Je dôležitou súčasťou celého endokrinného systému.
Hypertyreóza je najčastejšou hormonálnou poruchou a vedie k celkovému zvýšeniu metabolizmu. Začnú sa objavovať príznaky ako úzkosť, nespavosť, nepokoj, podráždenosť, úbytok hmotnosti napriek zvýšenej chuti do jedla, nadmerné potenie, búšenie srdca, hnačka, menštruácia príde po daždivom období atď.
Závažnejšími príznakmi sú potom angína, exoftalmus (vypúlenie očných buliev), opuchy na krku.
uzlíky v štítnej žľaze (produkujú nadmerné množstvo hormónov) / Gravesova-Basedowova choroba (autoimunitné ochorenie, pri ktorom abnormálne protilátky ovplyvňujú produkciu hormónov / De Qervainova tyreoiditída (ide o akútny zápal pravdepodobne vírusového pôvodu)
Nedostatok hormónov štítnej žľazy spôsobuje celkový pokles metabolizmu a človek začne pociťovať únavu, depresiu, malátnosť, horšiu znášanlivosť chladu, suchú pokožku, vypadávanie vlasov, chrapľavý hlas, priberanie na váhe, zápchu, nadmerné menštruačné krvácanie, koža je bledá a ľahko sa tvoria modriny, mravčenie alebo kŕče končatín.
Autoimunitná hypertyreóza (vlastné protilátky napádajú tkanivo štítnej žľazy, ide pravdepodobne o najčastejšiu príčinu) / Hashimotova tyreoiditída(opäť autoimunita) / nedostatok jódu v potrave / liečba hyperaktívnej štítnej žľazy - môže poškodiť tkanivo produkujúce hormóny.
Diagnóza pri oboch poruchách sa vždy potvrdzuje krvnými testami, ktorými sa zisťuje hladina hormónov štítnej žľazy.
Hypertyreóza (zvýšená funkcia) = hladina trijódtyronínu (T3) alebo tyroxínu (T4) vysoká a hladina hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) nízka.
Hypotyreóza (znížená funkcia) = hladiny TSH sú zvýšené a hladiny T4 sú abnormálne nízke.
Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy lekárska liečba ovplyvňuje hormóny štítnej žľazy.
Ďalšou možnosťou je rádioaktívny jód, ktorý sa podáva perorálne. Poškodzuje tkanivo štítnej žľazy a potláča produkciu hormónov.
Ďalšou možnosťou je operácia (často sa neodporúča kvôli riziku poškodenia funkcie hlasiviek).
Beta-blokátory sa podávajú proti úzkosti a traseniu.
Ak sa nadmerná funkcia štítnej žľazy nelieči, môžu sa objaviť komplikácie, ako je osteoporóza, zlyhanie srdca, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.
Pri zníženej funkcii štítnej žľazy sa podávajú tablety tyroxínu (syntetický hormón štítnej žľazy). Pacient je sledovaný a vykonávajú sa krvné testy na doladenie správneho dávkovania.
Je veľmi dôležité sledovať ženy s ochorením štítnej žľazy počas tehotenstva, aby sa predišlo poruchám rastu a duševného vývoja u detí, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku tyroxínu počas života plodu a skorého novorodeneckého života. Ak sa zistí problém, musia sa matke doladiť hladiny T3 a T4.
Celostný pohľad na ochorenie štítnej žľazy je veľmi komplikovaný a určite sa nezmestí do tejto jednej škatuľky. Je to jednoznačne civilizačné ochorenie, ktoré je ovplyvnené mnohými aspektmi nášho konania.
Nie som v pozícii, aby som tu poskytoval nejaké konkrétne rady, ale je dobré si zapamätať týchto niekoľko bodov.
Vôbec tu nemôžem dať žiadnu konkrétnu radu, pretože s ochoreniami SM je to tak, že to, čo sa spája s diagnózou, sa spája s príbehom. Len rozuzlenie tohto príbehu povedie k uzdraveniu.
Čo však nikdy nemôžete pokaziť, je horčík (ideálne vo forme glycinátu).